Poznaj, Pokochaj, Pomóż...

Zespół

Drukuj

Ania Pilarska
Specjalistka ds. Komunikacji Społecznej i PR

w Kampanii Bądź na pTAK!

Pochodzi z Mazur, a dokładnie z Gołdapi. Ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie Wrocławskim, amerykanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz podyplomowe studia dla tłumaczy tekstów specjalistycznych z języka angielskiego w Katedrze UNESCO w Krakowie. Wiedzę formalną wciąż uzupełnia kursami z zakresu komunikacji, zarządzania projektami oraz społecznej odpowiedzialności biznesu. Aby troskę o  Przyrodę przekształcić w bardziej czynny udział w jej ochronie, porzuciła Kraków i dołączyła do zespołu Ptaków Polskich. Znalazła tu Ludzi z Pasją i możliwość rozwoju. Pomaga chronić Orliki Grubodziobe i nie tylko. Stresy walki o ostatnie ostoje dzikich zwierząt leczy wszelkimi sportami oraz szkoleniem psów i tropieniem na śladzie ludzkim ze swoim ukochanym labradorem, zwanym Axą.
(obecnie na urlopie macierzyńskim)

 
Arek Glaas
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej

Przez większość życia Sopocianin duszą, sercem, rodziną i studiami na wydziale prawa. Z tego powodu woli małe ojczyzny, a do tych dużych nie był nigdy przekonany. Od kilkunastu lat związany zawodowo z ubezpieczeniami morskimi, które teraz zawiodły go do Anglii. Stamtąd tęskni za szerokimi horyzontami Biebrzy i zapachem liści na jesieni. Wyznawca dzikiej natury jako wartości najwyższej. Do homo sapiens jako składnika przyrody podchodzi z rezerwą, ale nadrabia to zapałem do komunikacji społecznej oraz wiarą w siłę i skuteczność obywatelskich inicjatyw.  Społeczną działalność zaczął w szkole podstawowej od wolontariatu w bibliotece, potem było harcerstwo i zaangażowanie polityczne.  Od kiedy wpadł po dziób w Ptaki Polskie twierdzi, że tu najpiękniej rozwijają mu się skrzydła.
 

Emilia Sokołowska
Koordynatorka w 
Kampanii Bądź na pTAK!
 
Urodzona w Grajewie, nadal tam mieszka i nie wyobraża sobie życia nigdzie indziej, z dala  od swojej Biebrzy. Tęskniła też za Biebrzą podczas kilkuletniego rozstania na studiach  w Szkole Głównej  Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Było to oczywiście Funkcjonowanie i Ochrona Środowiska Przyrodniczego. Aby napisać pracę magisterską spędziła wiele dni w Biebrzańskim Parku Narodowym, obserwując koniki polskie. Została w Parku na praktykach i stażu w Dziale Monitoringu Badań Naukowych. Po roku spędzonym w Parku trafiła na swoje przeznaczenie – Ptaki Polskie. W Stowarzyszeniu pracuje do dziś. Jest asystentką administracyjną w projekcie Orlik Ptak Jakich Mało oraz Koordynatorką Regionu Podlasia. Nieprzyzwoicie dużo czyta. Życie wypełnia jej Ochrona Przyrody, ale największym hobby i  pasją pozostaje ukochany, czarny labrador o imieniu Nigra.


Jacek Karczewski
Prezes Stowarzyszenia Ptaki Polskie


Autor wielu artykułów prasowych publikowanych m.in. w Gazecie Wyborczej. Można go też usłyszeć w Radiu – najczęściej w TOK FM. Od lat, z powodzeniem, działa na rzecz ochrony przyrody. W jego dotychczasowej karierze można znaleźć wiele zawodów i zajęć. Przede wszystkim jednak, to doświadczony trener i konsultant w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi i komunikacji społecznej. Z pierwszego wykształcenia Psycholog. Studiował także ochronę przyrody i język francuski.
Całym sercem oddany idei ochrony przyrody. Sam o sobie mówi,  że ma „odlot na punkcie ptaków”. Kaszub, najprawdopodobniej urodzony w gęsim gnieździe - mimo że Pani Ania (jego Mama) i oficjalne dokumenty temu przeczą. Ale to gęsi właśnie są jego ukochanymi ptakami. Znawca i pasjonat. Kiedy mówi o ptakach - rosną mu skrzydła, a czasami pojawiają się pióra we włosach… Jedyne czego brakuje mu do szczęścia,  to „więcej czasu!”


Krzysiek Kraszewski
Asystent  Administracyjny
w projekcie Bagna są Dobre! Ujście Warty

Jego ulubionym tematem nie są ptaki,lecz zrównoważony rozwój i ochrona wody. Szeroko pojętą ochroną środowiska interesuje się od zawsze. Objawiało się to jego  częstymi, kilkugodzinnymi wyprawami do Puszczy Knyszyńskiej i tropieniem zwierząt. Zainteresowanie to przełożyło się  na jego edukację. Po szkole podstawowej wybrał Technikum Ochrony Środowiska, a następnie studiował Ochronę Środowiska  na Politechnice Białostockiej.


Paweł Sidło
Wizeprezes Stowarzyszenia Ptaki Polskie


Z wykształcenia biolog, ukończył Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, zna się również na prawie unijnym i brytyjskim (studium zaoczne Cambridge University na Uniwersytecie Gdańskim). W stowarzyszeniu służy nam wiedzą, doświadczeniem i praktyką nabytą podczas  licznych międzynarodowych szkoleń ( m.in. organizowanych przez BirdLife International;, RSPB – UK, DOF – Dania) w zakresie ochrony obszarów Natura 2000.  Ponadto, uczył się współpracy z ludnością lokalną na obszarach chronionych, programów rolno- środowiskowych i zarządzania projektami.
Kiedy nie pracuje, fotografuje. Głównie przyrodę. W pracy, po pracy i zawsze interesuje się funkcjonowaniem i ochroną obszarów wodno-błotnych oraz teledetekcją, czyli odczytywaniem informacji ze zdjęć satelitarnych i lotniczych oraz wykorzystaniem tego w ochronie przyrody.
 

Piotr Kamont
Koordynator Regionu Pomorze, 
Specjalista ds. Pozyskiwania Funduszy
Członek Zarządu

Pierwszy Syn Marnotrawny Ptaków Polskich. Zaraz po założeniu organizacji porzucił ją szukając lepszej przyszłości. Przez sześć lat błąkał się po świecie biznesowo-pozarządowym, a że nic tam nie znalazł, oprócz wiedzy i doświadczenia rzecz jasna, z końcem 2012 roku postanowił powrócić do macierzy. Ptaki Polskie, jak każda kochająca i wyrozumiała Matka, przyjęły go z powrotem pod swoje skrzydła.

Pasterz amator. W ramach działań ochronnych pasał „limuzyny” i koniki polskie na słonawach oraz owce na murawach. Lata pracy ze zwierzętami pozwoliły mu zdobyć rzadkie i poszukiwane na rynku umiejętności, takie jak: Indianin – perfekcyjnie opanował dmuchawkę, żeby strzałkami ze środkiem usypiającym przywoływać zbuntowane krowy do porządku i Rybak – łapał owce w siatkę elektryczną (oczywiście nie podłączona do prądu ;).


Magdalena Puczko
Koordynatorka ds. Edukacji


Organizuje i prowadzi warsztaty, zielone szkoły i inne wydarzenia o charakterze edukacyjnym, dba o rozwój sieci partnerskiej Szkoła na pTAK! Uwielbia pracować zwłaszcza z dziećmi.
Biolog, pracę doktorską wykonała w Dolinie  Środkowej Wisły z roli piaszczystych osadów jako naturalnego filtra rzeki. Wydział Biologii ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim.
Ptaki podziwia. I to nie tylko te latające. Podczas wypraw do Antarktyki prowadziła badania w koloniach lęgowych pingwinów. Na Spitsbergenie obserwowała ich północne, latające odpowiedniki - alczyki. Kocha nie tylko krainy polarne ale całą przyrodę, która stanowi dla niej wartość  nadrzędną.
Zaangażowana w działania edukacyjne i medialne poświęcone przyrodzie odkąd pamięta. Pracowała m. in. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz w Instytucie Geofizyki PAN w projekcie edukacyjnym Eduscience. Autorka artykułów popularnonaukowych i materiałów edukacyjnych, współautorka książki poświęconej Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie, uczestniczy w realizacji filmów przyrodniczych programu „Tańczący z naturą”. Z biura w Warszawie wraca wzdłuż Wisły, nasłuchując ptaków, wypatrując dzików i saren. Mijając miejskie kamienice poszukuje ich ptasich mieszkańców - jerzyków, wróbli, kawek… 
 

 


 

 
 
Jestem na pTak Bądź na pTAK
Dzięki naszej Kampanii chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi w gruncie rzeczy tak wiele nas łączy. Zapraszamy do współpracy i zabawy.
Bagna są dobre Bagna są dobre
W regionie Ujścia Warty wdrażamy bardzo dobry partnerski projekt - Bagna są dobre! Odtwarzamy zniszczone kiedyś mokradła. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dolnym biegu Warty i Odry.
Orlik grubodzioby Orlik Ptak Jakich Mało
Mamy ich w Polsce zaledwie 15 par. Znikają - wraz z ostatnimi bagiennymi łąkami, na których polują - i z ostatnimi podmokłymi lasami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode. Jedyną ostoją tych ptaków w naszym kraju jest Dolina Biebrzy. Tutaj też wdrażamy partnerski projekt.
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej Łąki Polski Północnej
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej
© Copyright by Ptaki Polskie, wszelkie prawa zastrzeżone.