Poznaj, Pokochaj, Pomóż...

Podaruj Ptakom swój 1%

Drukuj

Zabraliśmy ich domy – podarujmy im chociaż budki!
Pomóż ptakom w potrzebie. 
Przekaż im 1% podatku.
 
KRS 0000253695
 
 
 
Miejska dżungla?
Miasto - sztuczny twór stający się z wyboru lub konieczności miejscem życia nie tylko ludzi, ale i wielu ptaków. W coraz bardziej zatłoczonym i zdominowanym przez nasze potrzeby świecie, przetrwanie niektórych gatunków coraz bardziej zależy od miast i wsi.  

Nic dziwnego – bo nasze miasta i osiedla wciąż stają się większe i bardziej wszędobylskie. Pochłaniają nie tylko kolejne wsie i osady, ale też pola, lasy, łąki
i ostatnie już mokradła.

Do niedawna śladami po zagarniętych przestrzeniach były urokliwe stare sady, szpalery drzew, historyczne aleje i zagajniki, czy niewielkie oczka wodne, będące ozdobą każdej szanującej się dzielnicy.

Dzisiaj, w ostatnich ocalałych parkach, na masową skalę wycinamy stare drzewa
i krzewy. Ostatnie trawniki i parkowe łąki znikają pod betonową nawierzchnią – tak jak miejskie stawy. Znakiem czasu jest krótko przystrzyżona trawa bez szansy na kwitnienie i wydawanie plonu. Ilość nawozów z jednej strony, a środków owadobójczych, ziołobójczych, kretobójczych itd.(!) z drugiej, powodują, że miejskie trawniki nawet dla ludzi są bardzo ryzykownym miejscem. Ptakom i innym drobnym zwierzętom nie pozostawiają żadnych szans! Nowe i remontowane elewacje coraz liczniejszych budynków pozbawione są wnęk i otworów, gdzie ptaki mogłyby zakładać swoje gniazda. Bywa, że całe rodziny umierają z głodu i przerażenia pospiesznie żywcem zamurowane.


Ptaki znikają!
Smutne statystyki jedynie potwierdzają to, co na co dzień obserwujemy gołym okiem: gatunki  ptaków uważane do niedawna za pospolite, takie jak Wróbel czy Jerzyk,
w ciągu ostatnich 10 lat odnotowały spadki liczebności o 50%! W całej Europie ubyło w tym czasie około 300 milionów różnych ptaków. U naszych sąsiadów - w Niemczech, Czechach, a także w Austrii - na czerwonych listach gatunków zagrożonych znalazły się Kawki. U nas - to tylko kwestia czasu…

Z naszych miast znikają ostatnie enklawy zieleni. Wraz z nimi - kolorowe życie ziół, kwiatów, motyli, ptaków i nasze wspomnienia z dzieciństwa – chociażby rozćwierkane czeredy Wróbli kłócących się w kępie bzów.

Zapominamy, że rodowody ptasich rodzin miejskich bywają tak stare jak nasze. Często zresztą starsze! Nie pozwólmy ich przerwać i zmarnować wysiłku tysięcy ptasich pokoleń!


Nie możemy zrezygnować z miast, ale możemy kształtować ich krajobraz!
Dla siebie i dla tych, którzy dzielą z nami miejską przestrzeń, a bez których nasze miasta byłyby nie do zniesienia. No bo skąd wiedzielibyśmy, że zbliża się wiosna, gdyby nie fletowe pieśni czarnych jak węgiel Kosów. Czym byłoby lato w mieście, gdyby nie hordy szalonych Jerzyków tnących niebo wysoko nad naszymi głowami. Jaki sens miałoby przysiadanie na miejskiej ławce, gdyby za chwilę nie miał do nas dołączyć Wróbel – lub najlepiej kilka...?  


Wystarczy Twój 1%. My zajmiemy się pozostałymi 99!
Tegoroczną kampanię 1% dedykujemy naszym sąsiadom – ptakom żyjącym w miastach. Cały zebrany dochód przeznaczymy na ogólnokrajową akcję „budkowania”. W końcu większość z naszych miejskich ptaków, to dziuplaki. Niektóre z ich problemów rozwiązałyby zwykłe budki lęgowe.


Każdy może pomóc!
Koszt jednej budki, to około 40zł. To tyle, ile średnio wynosi darowizna z tytułu 1%. To też dom dla jednej rodziny Wróbli, Sikor czy Szpaków, który może zapewnić 100% tzw. sukcesu lęgowego. To z kolei oznacza (między innymi!) miliardy zjedzonych komarów, meszek i wszelkich robaków, których my nie lubimy, a ptaki bardzo… Słowem wszyscy na tym skorzystamy!

Razem możemy więcej!
Tych, którzy przekażą ptakom swój 1% zapraszamy do wspólnych akcji rozwieszania budek lub zakładania jerzykowych osiedli – a także na warsztaty przyrodnicze oraz inne wydarzenia towarzyszące. O wynikach naszej akcji i wybranych lokalizacjach budek będziemy informować na naszej stronie internetowej www.ptakipolskie.pl oraz na naszym profilu na Facebooku’u.

Wypełnij KRS 0000253695 w swoim rocznym rozliczeniu podatkowym.

Bądź na pTAK!
Zanim będzie za późno.
 

 
 
Jestem na pTak Bądź na pTAK
Dzięki naszej Kampanii chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi w gruncie rzeczy tak wiele nas łączy. Zapraszamy do współpracy i zabawy.
Bagna są dobre Bagna są dobre
W regionie Ujścia Warty wdrażamy bardzo dobry partnerski projekt - Bagna są dobre! Odtwarzamy zniszczone kiedyś mokradła. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dolnym biegu Warty i Odry.
Orlik grubodzioby Orlik Ptak Jakich Mało
Mamy ich w Polsce zaledwie 15 par. Znikają - wraz z ostatnimi bagiennymi łąkami, na których polują - i z ostatnimi podmokłymi lasami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode. Jedyną ostoją tych ptaków w naszym kraju jest Dolina Biebrzy. Tutaj też wdrażamy partnerski projekt.
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej Łąki Polski Północnej
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej
© Copyright by Ptaki Polskie, wszelkie prawa zastrzeżone.